چهارشنبه, 13 تیر 1397 07:55

آلزایمر و مواد غذایـی مفید و مضر آن

Rate this item
(0 votes)
  • مواد غذایی ارگانیک و فرآوری نشده: مطمئن شوید که رژیم غذاییتان شامل مقدار زیادی " غذای واقعی " باشد. این خوراکی ها لیست خاصی ندارند و شامل مصرف سبزیجات، گوشت تازه و میوه ها در حد اعتدال می باشد.

 

  • آنتی اکسیدان هایی از قبیل ویتامین A ،C ممکن است ارتباط هایی بین رادیکال های آزاد و آلزایمر وجود داشته باشد. آنتی اکسیدان های خوراکی با آسیب های ایجاد شده توسط رادیکال های آزاد مقابله می کنند. میوه های رنگی و سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند و باید در هر وعده غذایی مصرف شوند.

 

  • ماهی های صید شده غیر پرورشی (صید دریا): منبعی غنی از چربی های امگا3 هستند، به طور خاص دوکوزاهگزائنوئیک اسید DHA ، که برای سلامت مغز بسیار مهم است.

 

  • غذاهای سرشار از روی: بسیاری از افراد مبتلا به آلزایمر دچار کمبود روی هستند. غذاهای سرشار از روی شامل: تخمه کدو، گوشت گاو علفخوار و شکلات تیره است.

 

  • روغن نارگیل: فایده روغن نارگیل به خاطر کتونی ketone است که برای مغز فراهم می کنید، که به عنوان سوخت مغزبه جای گلوکز عمل می کند. برخی افراد پس از اضافه کردن نارگیل به رژیم غذایی خود بهبود قابل توجهی در حافظه مشاهده نموده اند.

 

 خوراکی های مضر در درمان و پیشگیری از آلزایمر که باید از خوردنشان اجتناب کنید:

  • میوه ها و سبزیجاتی که ارگانیک نیستند و با مواد شیمیایی کشاورزی پوشیده شده اند:هر ماده غذایی که شامل سموم یا مواد افزودنی باشد: این خوراکی ها احتمالا می توانند نروتوکسیک neurotoxic ( روی اعصاب تاثیر گذارند ) باشند. به خصوص مراقب استفاده از خوراکی های *" dirty dozen " باشید: میوه ها و سبزیجات غیرارگانیک که با مواد شیمیایی کشاورزی نروتوکسیک پوشیده شده اند. مطالعات نشان داده است افرادی که سطح بالایی از سموم آفت کش در خونشان دارند، از قبیل DDE، که ترکیب تجزیه کننده DDT است، با خطر بالاتر ابتلا به آلزایمر روبرو هستند. همچنین بهتر است از مصرف هر گونه غذاهای فرآوری شده هم اجتناب کنید.

 

  • الکل: الکل یک سم است و میتواند سبب مرگ سلول های مغزی سریعتر از حالت طبیعی شود. در واقع مشکلی تحت عنوان " زوال عقل مرتبط با الکل " هم داریم. تحقیقات نشان می دهد که لوب پیشانی lobes* افراد مبتلا به اعتیاد به الکل بیشتر در معرض آسیب قرار داد، شواهد نشان می دهد که این افراد در این بخش مغز دچار کاهش تراکم نورون، انقباضات حجیم و مشکل در متابولیسم گلوکز و پرفیوژن perfusion روبرو هستند.

 

*lobes لوب: مخ که بزرگترین بخش مغز است به چند لوب تقسیم می شود.

 

  • آب لوله کشی: آب لوله کشی ممکن است حاوی سموم محیطی، از جمله نمک آلومینیوم باشد، بنابراین در صورتی که از آب لوله کشی استفاده می کنید مطمئن شوید که تصفیه شده باشد و یا خودتان بوسیله تصفیه کننده های خانگی آلاینده ها را فیلتر کنید.

 

  • شکر و غلات تصفیه شده: آلزایمر ممکن است مثل دیابت به خاطر مقاومت به انسولین ایجاد شود. بنابراین سطح انسولین خود را با محدود کردن مصرف شکر و غلات تصفیه شده که نقش مهمی در سلامت مغز ایفا می کند، پایین نگه دارید.

 

  • غذاهای بسته بندی شده در ظروف آلومینیومی: آلومینیوم سطح بالای نروتوکسیک neurotoxic موادی که روی مغز تاثیرگذارند دارد پس بهتر است از آن اجتناب کنید. در حقیقت تحقیقات نشان داده اند که آلومینیوم درست مانند آهن وارد نورونن ها می شود، و منجر به تجمع آلومینیوم و آسیب نروفیبریلاریneurofibrillary (نشانگر اولیه بیماری آلزایمر) شده که با پیشرفت آلزایمر مرتبط است. شما به خصوص باید از گرم کردن غذا در آلومینیم اجتناب کنیدچون گرما سبب آزاد شدن ترکیباتسمی بیشتر آلومینیومی می شود.
Read 82 times

نشر این خبر/مقاله در شبکه های اجتماعی برای دوستان خود

نوشتن پرسش


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید