چهارشنبه, 13 تیر 1397 07:56

درمان آلزایمر با 8 راهکاردرسال جدید

Rate this item
(0 votes)
 1. در درمان آلزایمر آنچه که می خورید بسیار مهم است

بقراط  400 سال قبل از میلاد به تاثیر غذا در سلامت بدن پی برده بود. وقتی در مورد پیشگیری و درمان بیماری ها با افراد صحبت می کرد در درجه اول به آن ها توصیه می کرد که خوراکی های سرشار از مواد مغذی را مصرف نمایند. علم مدرن هم از اهمیت این موضوع به خوبی آگاه است.دانشمندان به تازگی دریافتند که رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند در برابر بیماری آلزایمر از شما محافظت کند. مطالعه ای که در مجله آمریکایی Geriatric Psychiatry منتشر شده نشان می دهد که رژیم غذایی مدیترانه ای یکی از عوامل اصلی سبک زندگی است که از ایجاد پلاک های سمی در مغز جلوگیری کرده و جلوی پیشرفت بیماری آلزایمر را می گیرد. پلاک های ایجاد شده در مغز توسط رسوبات یک پروتئین سمی به نام بتا آمیلوئید beta-amyloid در فضای بین سلول های عصبی مغز تولید می شوند. و گیر افتادن رشته های گره دار *پروتئین های تائو tau protein در داخل سلول های مغز ایجاد می شود. هر دو دسته این پروتئین ها جزو شاخص های کلیدی بیماری آلزایمر در نظر گرفته می شوند. پروتئین‌های تائو/تاو Tau Proteins: پروتئین‌هایی هستند که ریزلوله‌ها را تثبیت می‌کنند. پروتئین تاو در نورونهای دستگاه عصبی مرکزی به فراوانی و در آستروسیت‌ها و الیگودندرسیتها به میزان کمتری یافت می‌شوند. پروتئین‌های تاوی که کارکرد خود را در تثبیت کردن ریزلوله‌ها از دست داده‌اند عامل اصلی بیماری‌های مرتبط به زوال عقل مانند آلزایمر و پارکینسون هستند.در مطالعه ای جدید، از تصویربرداری PET برای بررسی مغز استفاده کرده و برای اولین بار نشان داده است که چگونه عوامل موثر سبک زندگی به طور مستقیم پروتئین های غیر طبیعی را تحت تاثیر قرار داده و باعث از دست دادن حافظه در افرادی می شوند که هنوز زوال عقل در آن ها تشخیص داده نشده است. همچنین عوامل سبک زندگی سالم با کاهش کوچک شدن مغز و نرخ پایین تر آتروفی  atrophy(تحلیل رفتن) در افراد مبتلا به آلزایمر مرتبط است.

در رژیم غذایی مدیترانه ای کدام خوراکی ها را مصرف کنید؟

 • میوه و سبزیجات تازه ( سبزی ها به خصوص برگ دار مانند اسفناج و کلم پیچ و سبزیجات غیر نشاسته ای مانند بادمجان ، گل کلم ، کنگر فرنگی ، گوجه فرنگی و رازیانه )
 • روغن زیتون
 • آجیل ها و دانه ها ( مانند بادام و دانه های کنجد )
 • بنشن ها و لوبیاها ( به خصوص عدس و نخود)
  • گیاهان و ادویه جات مانند رزماری و جعفری
  • غلات کامل
  • خوردن ماهی (صید دریا نه پرورشی) و غذاهای دریایی حداقل دو بار در هفته
  • مرغ و ماکیان های محلی ، تخم مرغ، پنیر، شیر بز و کفیر غنی از پربیوتیک یا مصرف ماست در حد اعتدال.
  • مصرف گوشت قرمز در موارد خاص یا یکی دو بار در هفته
  • مقادیر زیادی آب و مقداری چای و قهوه
 1. ورزش در پیشگیری از آلزایمر موثر است.

در مطالعه ای در دانشگاه UCLA قبلی نشان داده شد که ورزش محافظی قوی در اطراف مغز ایجاد می کند. افرادی که فعالیت های فیزیکی منظم بیشتری داشته اند در اسکن های PET، سطوح پایین تری از پلاک های سمی ایجاد شده نشان داده اند که به معنی پایین تر بودن خطر ابتلا به آلزایمر در آنها است.هر نوع ورزشی که انجام دهید قطعا بهتر از نشستن است، ولی اگر زمانتان محدود است، ورزش های تناوبی که به عنوان ورزش های اینتروال با شدت بالا هم شناخته می شوند، بهترین گزینه برای شما هستند.به خاطر داشته باشید، هر چند تحقیقات بیشتری در مورد چگونگی تاثیر HIIT روی مغز باید انجام شود ولی می دانیم که این ورزش ها چربی را زودتر از ورزش های کاردیو Cardio معمول و ثابت، آب می کند و کم بودن BMI ریسک ایجاد پلاک های تاثیر گذار در بیماری آلزایمر را بر اساس مطالعه UCLA کاهش می دهد با این حال مطالعه قبلی نشان داد که ورزش های پایدار کاردیو در مقایسه با ورزشهای همراه با وزنه یا HIIT ، سلول های عصبی بیشتری در مغز ایجاد می کند.تحقیقات بیشتری لازم است تا بدانیم کدام شکل از ورزش برای پیشگیری از ابتلا به آلزایمر بهتر است. در حال حاضر فقط بر روی فعالیت های فیزیکی و داشتن BMI در محدوده سالم تمرکز داشته باشید.

 

 1. داروهای ضدالتهابی PMS (سندرم پیش از قاعدگی) مانع تحلیل رفتن مغز به دلیل آلزایمر میشود.

فکر می کنید *داروهای غیر استروئیدی ضدالتهاب که در حال حاضر به طور عمده برای گرفتگی ها و دردهای قبل از قاعدگی استفاده می شوند برای درمان آلزایمر کاربرد دارند؟ من همیشه در هنگام خواندن مطالعاتی از این دست خوش بینانه محتاط هستم. در مطالعه ای که در دانشگاه منچستر انجام شد، محققان به طور کامل التهاب مغز و علایم از دست دادن حافظه در اثر آلزایمر در موش ها را به کمک داروی در دسترسی به نام مفنامیک اسید mefenamic acid معکوس کردند. مفنامیک اسید یک داروی عمومی است که تحت عنوان 20 دارو با نام های مختلف تجاری فروخته می شود. " شواهد تجربی ای در حال حاضر وجود دارد که نشان می دهد التهاب در مغز، بیماری آلزایمر را بدتر می کند. " محققان در بیانیه ای اعلام کردند " تحقیقات ما نشان می دهد که برای اولین بار مفنامیک اسید، یک داروی ساده ضد التهاب غیر استروئیدی می تواند یک مسیر التهابی مهم، موسوم به التهاب NLRP3 را تحت تاثیر قرار دهد که باعث آسیب سلولی مغز می شود."مطالعات بر روی حیوانات همیشه نتایج یکسانی روی انسان ها ندارد، بنابراین این یافته های امیدوار کننده نیازمند مطالعات انسانی بیشتر است. ولی مطمئنا دستیابی به این یافته های موفقیت آمیز حاکی از آن است است که کنترل التهاب بدن نقش کلیدی در درمان آلزایمر بازی می کند.

 

 1. حرفه شما می تواند مانند یک داروی ضد آلزایمر عمل کند.

آیا میدانید که شغلی خاص می تواند در مقابل آلزایمر از شما محافظت کند؟ انسان موجودی اجتماعی است و کارکردن مستقیم با دیگر افراد به جای کارکردن با اطلاعات اولیه یا ابزار می تواند در برابر آلزایمر از شما محافظت کند.دانشمندان مرکز تحقیقات بیماریهای آلزایمر ویسکانسین و موسسه آلزایمر ویسکانسین با بررسی اسکن مغزی 284 نفر میانسال که در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر بودند دریافتند کسانی که از نزدیک با مردم در شرایط کاری پیچیده هستند بهتر از افرادی که به صورت منزوی کار می کنند، قادر به تحمل آسیب های مغزی هستند. افرادی که بیشتر در محیط های اجتماعی مشغولند مانند معلمین و پزشکان، به نظر می رسد که راحت تر قادر به حفظ عملکرد های شناختی هستند. محققان می گویند این تحلیل ها بر اهمیت تعامل اجتماعی در کار برای ایجاد مقاومت در برابر بیماری آلزایمر تاکید می کنند. اگر در انزوا کار می کنید و کاری از دستتان برای تغییر این موقعیت بر نمی آید ولی برای تغییر می توانید بعد از ساعات کاری و در طول روز فعالیت های اجتماعی انجام دهید تا مغزتان انعطاف پذیرتر شود.

 

 1. ماری جوآنای طبی می تواند مغز را از بیماری آلزایمر محافظت کند.

سوء تفاهم نشود، منظور این مقاله استفاده دارویی و زیر نظر پزشک ماریجوآنای طبیعی است که هم اکنون در داروسازی انجام می شود و ار ماری جوآنای طبی در درمان بسیاری از بیماری ها مانند تهوع ناشی از شیمی درمانی و بیماری های اعصاب و روان استفاده می شود. این مساله می تواند یکی از بزرگترین یافته های جهان در درمان طبیعی آلزایمر باشد، دانشمندان موسسه Salk کشف کردند که tetrahycrocannabinol ، یکی از اجزای اصلی شاهدانه و دیگر ترکیبات ماری جوانا می تواند از پیشرفت بیماری آلزایمر جلوگیری کند.در آزمایشگاه، ترکیبات گیاهی این ماده با کاهش التهاب سلولی و از بین بدن پروتئین سمی آمیلوئید سلول های مغزی، جلوی بیماری را گرفتند. این مطالعه برای اولین بار در نوع خود نشان می دهد کانابینوئیدها cannabinoids (انتقال دهنده عصبی)روی التهاب و تجمع بتا آمیلوئید amyloid beta روی سلول های عصبی تاثیر می گذارد. در حال حاضر آزمایشات بالینی برای مشاهده این نتایج امیدوار کننده در انسان باید انجام شود.

 

 1. اجتناب از خوردن بیش از حد داروها می تواند خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد.

داروهایی که در حال حاضر با زوال عقل در ارتباط هستند شامل:داروهای خواب آورد و آلرژی می شوند که عبارتند از:

Benadryl  یک نام تجاری برای تعدادی از داروهای آنتی هیستامین های مختلف برای درمان آلرژی استفاده می شود.

Dimenhydrinate نام عمومی: دیمن هیدرینات : یک آنتی هیستامین است که برای پیشگیری و درمان تهوع، استفراغ و سرگیجه ناشی از بیماری حرکت استفاده می شود.

 Advil PMادویل: شامل ایبوپروفن (تسکسن درد) و سیترات دیفن هیدرامین(کمک به داشتن خواب کامل شب) است.

 Unison یک نام تجاری تولید کننده داروی Doxylamine یک آنتی هیستامین است.

 این قرص ها خواص آنتی کولینرژیک anticholinergic دارند (ماده ای که انتقال دهنده عصبی را در سیستم عصبی محیطی و مرکزی مسدود می کند) که با زوال عقل مرتبط است. مطالعه ای که در سال 2016 در JAMA Neurology با استفاده از اسکن های MRI و PET نشان می دهد که داروهای آنتی کولینرژیکسوخت و ساز بدن را کاهش داده و باعث ایجاد آتروفی atrophy ( تحلیل رفتن) مغز می شوند. مصرف داروهای آنتی کولینرژیک منجر به ثبت نمرات کمتر در آزمون های حافظه هم می شود.داروهای ضد افسردگی خاص، داروهای بیماری مزمن انسداد ریه COPD  (Chronic obstructive pulmonary disease) و داروهای آسم، همراه با داروهای بیش فعالی مثانه می تواند در دسته آنتی کولینرژیک ها قرار بگیرند. بنابراین اگر به این داروها نیاز پیدا کردید با پزشک یا داروساز مشورت کنید تا در صورت امکان جایگزین ایمن تری برایتان تجویز نمایند.

 

 1. روده شما نقش مهمی در بیماری آلزایمر ایفا می کند.

روده نقشی بیشتر از هضم در بدن ایفا می کند. در سال 2016 محققان دانشگاه شیکاگو دریافتند که مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک، باکتری های روده موش ها را برای کمک به کاهش سطح پروتئین سمی آمیلوئید بتا amyloid-beta در مغز موش، تغییر می دهد.این تحقیقات در مراحل ابتدایی است و ما قطعا شروع به مصرف آنتی بیوتیک ها را تجویز نمی کنیم. اما آنچه در مورد این دستیابی برای من جالب است این واقعیت است که روده های ما ( یا میکربیوم ما microbiome ) رابطه ای بسیار نزدیک با مغز و بیماری های مغزی ما دارد. در حقیقت بسیاری هستند که شکم مان را به عنوان " مغز دوم " می شناسند. تحقیقات آتی می توانند به طور بالقوه راه های طبیعی برای حفظ سلامت روده هایمان به منظور محافظت از مغزمان ارائه  نمایند.

 

 1. یک رویکرد شخصی به درمان آلزایمر.

در یک مطالعه کوچک که در سال 2016 در مجله پیری منتشر شده، محققان Buck Institute and UCLA قادر به استفاده از درمان های شخصی برای افرادی که در مراحل اولیه بیماری بودند و معکوس کردن روند پیشرفت بیماری شدند. استفاده از برنامه های درمانی شخصی 36 مرحله ای که شامل: تغییرات جامع در رژیم غذایی، تحریک مغز، ورزش، بهینه سازی خواب، داروهای خاص و ویتامین ها و سایر مراحل که روی شیمی مغز تاثیر می گذاشتند، این تیم توانست علایم برخی از بیماران را به نقطه ای برساند که قادر به بازگشت به روال کاری قبلی شان شوند.

اطلاعات اضافی:

بهبود کیفیت خواب (خواب خوب) یکی از فرایندهای پاکسازی کننده مغز از مواد زائد است که باعث کاهش خطر بیماری های عصبی مانند آلزایمر و پارکینسون می شود. این آزمایش بر شواهد علمی ای که نشان می دهند سبک زندگی واقعا در درمان و پیشگیری طبیعی از بیماری آلزایمر اهمیت دارد ، تاکید می کند.

 

 

Read 148 times

نشر این خبر/مقاله در شبکه های اجتماعی برای دوستان خود

نوشتن پرسش


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید